Wycieczka w góry – na co uważać

Góry to jeden z ulubionych kierunków naszych rodaków, zarówno na wakacje, jak i długi weekend. Jednak góry to dość specyficzne miejsce, w którym bezpieczeństwo powinno grać pierwsze skrzypce. Na co uważać podczas takiej wycieczki? Co należy ze sobą zabrać?

 

Jakie buty w góry?

Buty to jedna z najważniejszych rzeczy podczas górskich wędrówek. Muszą być nie tylko wygodne, ale również solidne – górzysty teren nie jest dobry dla zwykłych trampek. Buty zabierane w góry powinny mieć grubą i twardą podeszwę, ponieważ gdy będzie ona cienka, podczas spaceru wyczujemy każdy kamień. Najlepiej, by były one za kostkę, gdyż takie obuwie jest po prostu bezpieczniejsze. Jeśli kostka jest zakryta trudniej o jej skręcenie. Dobrze zabudowane i nieprzemakalne buty lepiej ochronią nas również przed deszczem.

 

Jak się ubrać?

Pogoda w górach może nas nieraz zaskoczyć, dlatego nie zapominajmy o zabraniu ubrań różnej grubości. Podczas pieszych wypraw najlepiej ubrać się na cebulkę. Wówczas gdy będzie za gorąco po prostu zdejmiemy wierzchnie warstwy, a gdy zrobi się zimno taki ubiór dobrze nas ochroni. Często zdarzają się sytuacje, że rano w niskich warstwach gór świeci słońce, a gdy później docieramy wyżej, spotyka nas zimno i silny wiatr. Oczywiście nie oznacza to, że latem musimy zabrać ze sobą zimową kurtkę. Chodzenie po górach to wysiłek, dzięki któremu organizm produkuje ciepło, więc przy zbyt grubym ubraniu po prostu się przegrzejemy. Ubiór należy więc dopasować do aktualnej pogody i pory roku, w czym z pewnością pomogą nam szczegółowe prognozy pogody.

 

Co jeszcze zabrać?

Na piesze wycieczki oprócz dobrych butów i ubrań powinniśmy wziąć jedzenie. Podczas chodzenia po górach spalamy wiele kalorii, które należy na bieżąco uzupełniać. Konieczne jest również zabranie wody. Gorzka czekolada, bakalie, orzechy – te produkty dodadzą nam energii. Warto mieć jednak ze sobą coś bardziej sycącego, np. kanapki. Konieczne jest również zabranie apteczki oraz latarki. Podczas spacerów należy wyposażyć się także w odblaski. Warto mieć ze sobą też płaszcz przeciwdeszczowy.

Hiker

Jak zachować bezpieczeństwo?

Jeśli chcemy wyjść w góry zwróćmy uwagę przede wszystkim na warunki atmosferyczne. Jeśli zaplanowaliśmy sobie wędrówkę na dany dzień, a pogoda nie dopisuje – lepiej ją przełożyć. Nic się stanie kiedy zmienimy plany, a gdy wybierzmy się w góry podczas złych warunków atmosferycznych, może skończyć się to tragicznie. Przed wyjściem pamiętajmy o tym, by poinformować kogoś bliskiego gdzie się wybieramy. Wówczas łatwiej będzie nas znaleźć gdyby coś się stało. Nie zapominajmy naładować telefonu i zapisać w nim numeru GOPR i TOPR. Dobrze posiadać również dokładną mapę, na której będziemy mogli śledzić swoje położenie. Zdecydowanie najważniejsze podczas górskich wycieczek jest prawidłowe oszacowanie swoich możliwości. Jeśli dopiero zaczynamy nie warto wybierać wysokich szczytów, ponieważ zmęczenie i brak doświadczenia mogą sprawić, że będzie nam ciężko powrócić na dół.

Przy planowaniu wycieczki warto skorzystać ze znanych biur podróży jak np. Kupwakacje.pl dzięki czemu możemy uniknąć niepotrzebnych problemów a sama podróż będzie przyjemnością.

 

0 comments