Wakacje z ubezpieczniem – brać czy nie

Wakacje zagraniczne to duża przyjemność dla osób, które się na nie decydują. Jednak trzeba pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko zachorowania czy uszkodzenia ciała, które będzie wiązało się z koniecznością leczenia na miejscu. Dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć na taką sytuację. Praktycznie każde biuro podróży oferuje ubezpieczenie do wycieczki. Jednak czy warto dodatkowo za nie płacić?

Jakie jest podstawowe ubezpieczenie na wczasy zagraniczne?

Podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym na czas pobytu za granicą można nazwać kartę EKUZ, którą może otrzymać każda osoba ubezpieczona w NFZ. Jest to karta uprawniająca do leczenia poza granicami kraju, ale tylko w ramach Unii Europejskiej. Jednak to o wiele za mało, gdyż jak się okazuje, w innych krajach panują odrębne przepisy dotyczące leczenia. Co istotne karta nie pokrywa np. w ogóle kosztów transportu medycznego, a w krajach takich jak Szwajcaria, tak czy inaczej musimy zapłacić za koszty transportu medycznego. W innych krajach może okazać się konieczne uprzednie zapłacenie za usługę. Niekiedy występuje też konieczność częściowej zapłaty za leczenie.

Dlatego warto dokładnie zapoznać się z przepisami prawnymi dotyczącymi leczenia w danym kraju i czy np. ubezpieczenie państwowe obejmuje taki sam zakres czynności medycznych jak w naszym kraju.

Czy warto wykupować ubezpieczenie, które oferuje biuro podróży?

Do wycieczek zagranicznych proponowane jest najczęściej podstawowe ubezpieczenie, które w większości przypadków pokrywa się z tym, co oferuje karta EKUZ. Dlatego warto zawsze zastanowić się nad dopłatą kilkudziesięciu złotych, by wykupić dodatkowe, szersze ubezpieczenie. Zawsze warto też spytać o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, szczególnie gdy na wakacje wybieramy się z małymi dziećmi. Kiedy posiadamy takie ubezpieczenie i popełnimy czyn, w wyniku którego zostanie zniszczony np. czyjś sprzęt nurkowy, nie ponosimy odpowiedzialności finansowej. Wtedy to ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty.

Wracając do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ono konieczne zawsze, gdy jedziemy poza obszar Unii Europejskiej, ale i na terenie UE warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, gdyż wszędzie są bardzo wysokie koszty leczenia szpitalnego. Specjaliści zalecają wykupienie polisy, której całkowita suma ubezpieczenia wynosi od 100 000 euro dla krajów UE, po 400 000 euro, gdy wybieramy się do Stanów Zjednoczonych.

Ważne jest to, żeby w czasie wykupowania polisy nie zatajać informacji o swoim zdrowiu i chorobach przewlekłych, gdyż pozorna oszczędność kilku złotych może później okazać się tragiczna w skutkach. Istotne jest też przeczytanie wszelkich warunków umowy, by na miejscu nie okazało się, że nie możemy skorzystać z konkretnej usługi medycznej lub będziemy musieli w całości za nią zapłacić z własnej kieszeni.

Polacy, nauczeni doświadczeniami ostatnich lat i głośnymi sprawami związanymi z leczeniem i transportem medycznym spoza granic kraju, coraz częściej decydują się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na czas wycieczki. Jednak nadal jest to niewielki procent wszystkich osób podróżujących za granicę.

0 comments