Rowery z napędem elektrycznym

Rower przez wiele lat był kojarzony ze sprzętem napędzanym siłą mięśni, przedmiotem aktywności fizycznej i sprzymierzeńcem sportowców. Jednak wraz z rozwojem nowoczesnych technologii zmieniało się również oblicze rowerów. Dziś rowery elektryczne są na porządku dziennym i nikogo nie dziwią. Jak działają? Dla kogo są przeznaczone?

Dwa sposoby na napęd

Zasilanie rowerów elektrycznych odbywa się dwiema drogami – tradycyjną i nowoczesną. Pierwsza z nich polega oczywiście na napędzaniu pojazdu siłą mięśni, zaś druga oparta jest na pracy akumulatora elektrycznego. Co istotne, polskie przepisy klasyfikują jako rower pojazd, którego moc nie przekracza 250W. Powyżej tej wartości jest on postrzegany jako motocykl elektryczny lub skuter. Oznacza to, że mocniejszy sprzęt trzeba po prostu rejestrować.

Nie tylko silnik

Ci, którzy myślą, że 27 jest sposobem na uniknięcie pedałowania są w dużym błędzie. Silniki w rowerach elektrycznych działają bowiem tylko kiedy wspomagane są pracą nóg. Oczywiście dzięki takiemu napędowi nie musimy się aż tak bardzo męczyć. Wspomaganie jest odczuwalne szczególnie przy wjeżdżaniu pod górkę, kiedy na normalnych rowerach trzeba się wysilić. Silnik w tego typu pojeździe wyłącza się automatycznie, gdy przekroczymy prędkość 25 km/h lub przestaniemy pedałować. Nie ma możliwości zakupu roweru, w którym silnik przestanie pracować przy większej prędkości. Wynika to z przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej.

Jak ładować rowery z napędem elektrycznym?

Akumulatory w rowerach elektrycznych ładujemy tak samo jak wszystkie inne napędy tego typu. Akumulator należy zdemontować i podłączyć do ładowarki. Czas ładowania zależny jest od pojemności akumulatora – przy mniejszych wystarczą na to 2 godziny, natomiast bardziej pojemne mogą ładować się nawet 10 godzin. Pojemność akumulatora określa również liczbę kilometrów, którą możemy przejechać po pełnym naładowaniu.

Dla kogo są rowery elektryczne?

Rowery elektryczne są dość specyficznymi pojazdami, ale ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Świetnie sprawdzają się u osób, które lubią długie wycieczki, ale nie zawsze mają siłę wybierać się w dłuższe trasy na tradycyjnych rowerach. Takie pojazdy pozwalają na swobodne podziwianie walorów krajobrazu. Są również idealne dla osób zmagających się z różnorodnymi schorzeniami uniemożliwiającymi jazdę na zwykłych rowerach. Tego typu pojazdy są już dostępne w wielu sanatoriach i ośrodkach wypoczynkowych. Dzięki nim kuracjusze i turyści mogą łączyć podróżowanie z dbaniem o kondycję, a przy tym bardzo się nie przemęczać. Rowery elektryczne możemy coraz częściej spotkać na ulicach polskich miast. Łatwo dzięki nim unikać korków, a przy tym nie zanieczyszczają środowiska, tak jak inne pojazdy silnikowe. Wbrew pozorom nadają się one również dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Dodatkowy napęd wcale nie przeszkadza w dbaniu o linię, może się nawet okazać pomocny. Warto wspomnieć, że rowerem elektrycznym możemy wjechać w miejsca, w których nie moglibyśmy pojawić się na skuterze. Należą do nich lasy, szlaki górskie czy plaże.

0 comments