Rodzinne wakacje w Polsce czy za granicą?

Wycieczki zagraniczne stały się w obecnych czasach dla Polaków czymś o wiele bardziej dostępnym, nie tylko pod względem finansowym, ale również logistycznym. Zwiększona liczba lotnisk, lepsze autostrady oraz sprzyjające turystom warunki sprawiają, że na dalekie podróże decydują się również rodziny z dziećmi. Jednak zdecydowana większość rodziców nadal zastanawia się – rodzinne wakacje w Polsce czy zagranicą?

Jaki wpływ na decyzję o urlopie mają warunki podróży?

Myśląc o wyjeździe zagranicę wydaje się, że to długa i niezwykle skomplikowana podróż. Lepiej zostać w kraju, ponieważ tu jest bliżej i wygodniej. Tymczasem  może okazać się wręcz odwrotnie, a wszystko uzależnione jest od kilku czynników.

Podróż samolotem jest zazwyczaj wygodniejsza i szybsza. Niekiedy trzeba dojechać do miejscowości, gdzie znajduje się lotnisko, jednak samo wyruszenie zagranicę to niekiedy kwestia kilku godzin. Ceny nie są zatrważające, a na pewno są o wiele wyższe, niż gdybyśmy chcieli wybrać się np. z Krakowa do Gdańska samolotem. Dodatkowo często biura podróży jak PlusWakacje.pl mają atrakcyjne promocje.  Zazwyczaj więc podróżując po Polsce, wybieramy auto lub pociągi. Trasy dalsze można więc niekiedy przebyć szybciej, niż te bliżej, ale pokonane drogą lądową.

Ma to szczególne znaczenie w kontekście dzieci, które niekiedy bardzo źle znoszą podróżowanie. Samolot jest miejscem ciasnym, jednak podróż nie trwa zazwyczaj długo. Nie ma co prawda możliwości postoju, odpoczynku od tej sytuacji. Coraz częściej jednak podczas wykupienia wycieczki można zaznaczyć opcję podróży z dzieckiem. Dostajemy wówczas wygodniejsze miejsca, które ułatwiają maluchowi podróż. Ponadto niektóre dzieci bardzo źle znoszą samą podróż autem, w czym nie pomagają nawet częste przerwy. Nie lubią fotelików i niewygody z nim związanych.

Tam gdzie zimno czy tam gdzie ciepło?

Decyzja o rodzinnym urlopie może być również podyktowana pogodą. Polskie morze to raczej chłodny region, nawet w okresie wakacyjnym. Również nasze piękne polskie góry potrafią płatać figla i przy nieco większym ochłodzeniu może się pojawić śnieg, niezależnie od tego czy jest to akurat środek wakacji. Pogoda w Polsce bywa niekiedy nieobliczalna i zaplanowanie wymarzonych wakacji bywa trudne. A co zrobić podczas deszczu z dziećmi, które rozpiera wręcz energia?

Planując wakacje zagranicą należy kierować się również faktem, że w miejscu w które jedziemy panuje inny klimat. Już w całkiem niedaleko położonej od nas Rumunii czy Bułgarii bywa o wiele goręcej, niż w Polsce. Warto mieć na uwadze fakt, że dzieci mogą różnie znosić tak wysokie temperatury, w szczególności najmłodsze. Ekspozycja na pełne słońce jest wręcz niewskazana, a krem z wysokim filtrem powinien być stałym atrybutem każdej mamy.

sunset over the sea beach

 

Bariera językowa, a atrakcje dla dzieci

Bardzo ważnym aspektem, jaki powinien być brany przez rodziców planujących zagraniczne wyjazdy, powinien być również aspekt językowy. Jeżeli w danym kurorcie nie ma możliwości wynajęcia osoby mówiącej po polsku, której zadaniem będzie zabawianie maluchów, może się okazać, że dzieci poczują się nieswojo. Co za tym idzie będą czuć się zagubione, jak również ograniczone. Dlatego wyjeżdżając warto zawsze sprawdzić jakie atrakcje znajdują się w miejscu do którego jedziemy, jak również w jakim języku będą one przeprowadzane.

W Polsce takich ograniczeń oczywiście nie ma, dlatego aktywne i ciekawe spędzanie czasu może okazać się o wiele bardziej możliwe do zrealizowania. Z drugiej jednak strony poziom atrakcji, jak również ich ilość może być znacznie mniejsza, niż te zagraniczne, szczególnie oferowane w kurortach.

Jak widać, plusów i minusów zarówno rodzinnych wakacji w Polsce, jak i zagranicą jest wiele. Rodzice podejmując wybór o kierunku swoich wojaży powinni przede wszystkim określić jakie mają oczekiwania wobec miejsca podróży, a na pierwszym miejscu postawić dobro dziecka – by mogło dobrze wspominać te wyjazdy przez długie lata.

0 comments