Norwegia – miejsce gdzie słońce nie idzie spać

Norwegia – jeden, z krajów Skandynawskich, który mimo bliskiego położenia, nadal dla wielu Polaków jest wielką tajemnicą. Kusi surowością przyrody oraz zapierającymi dech w piersiach pejzażami pozwalającymi wyobrazić sobie kraj pod rządami mężnych Wikingów. Norwegię spośród innych europejskich krajów wyróżnia jeszcze jedna rzecz – jest to jedno z niewielu miejsc, w którym słońce nie idzie spać…

Czym są białe noce?

Białymi nocami określa się zjawisko atmosferyczne, które można zaobserwować na dużych szerokościach geograficznych tj. powyżej 57 stopnia szerokości północnej lub południowej. Najczęściej występują późną wiosną lub latem. Z uwagi na to, że słońce chowa się za horyzontem bardzo płytko, nawet w nocy jest bardzo jasno – mamy wrażenie, jakby słońce w ogóle nie zachodziło i cały czas był dzień.

Kiedy najlepiej wybrać się na białe noce w Norwegii?

Okres tak zwanych białych nocy, w zależności od szerokości geograficznej może trwać od końca maja do końca lipca, a nawet sierpnia. W najdłuższe dni słońce zachodzi około godziny 23, by zacząć ponownie wschodzić około 3 nad ranem. Dla turystów z położonych bardziej na południe regionów Europy jet to zjawisko bardzo nietypowe. Dlatego na początku ciężko się przestawić na „ciągły dzień” problemy mogą mieć w szczególności osoby z zaburzeniami snu. Jednak można sobie z tym poradzić zasłaniając okna.

Jednak niewątpliwą zaletą tego okresu jest to, że można poświęcić o wiele więcej czasu na zwiedzanie norweskich atrakcji. A tych naprawdę jest wiele.

fishing villages in norway

 

Jakie atrakcje warto zobaczyć w czasie białych nocy?

Jednym z najczęściej polecanych miejsc do odwiedzenia w czasie białych nocy jest położony na północy Norwegii archipelag, gdzie zjawisko to trwa już od kwietnia do września. Wyjątkową atrakcję tego regionu jest możliwość uczestniczenia w wyścigach psich zaprzęgów, a także nocne spacery po lodowcach i lodowych jaskiniach. Ciekawą rozrywką jest też polarne safari, które odbywa się na skuterach śnieżnych.

Oczywiście odwiedzając Norwegię nie można pominąć rejsu wzdłuż wybrzeża pociętego rozlicznymi skalistymi zatoczkami i niesamowitymi fiordami. Surowa i nieskalana ludzką ręką natura zapiera dech w piersiach i sprawia, że człowiek może poczuć potęgę przyrody.

Norweskie wybrzeże warto zwiedzać także od strony lądu. Rozsiane między fiordami niewielkie, malownicze wioski rybackie, w których zatrzymał się czas pozwalają poczuć wyjątkowy klimat tego regionu. Życie toczy się tutaj własnym tempem, bez pogoni za nieosiągalnym. W okolicach Gjesvar warto udać się na tereny morskiego rezerwatu ornitologicznego, gdzie można podziwiać takie ptaki jak: alki, kormorany czy orły bieliki.

Ciekawym miejscem do zobaczenia w okresie białych nocy są wyspy archipelagu Lofotów. Jedną z tutejszych atrakcji przyrodniczych są niesamowite formacje skalne wyłaniające się wprost z wód oceanu. Dla osób lubiących bardziej aktywne rozrywki, niezapomnianym przeżyciem będzie trekking wzdłuż wybrzeża. A po południu dla relaksu można rozegrać partię golfa na polu czynnym przez całą dobę.

Do Norwegii warto wybrać się w okolicach 23 czerwca, kiedy to w wielu regionach świętowany jest dzień Jonsok. Jest to dzień, w którym pali się tradycyjne ogniska, odbywają się rozliczne procesja, ale i inne imprezy kulturalne – wszystko związane jest z przesileniem letnim.

0 comments