Niezbędne akcesoria samochodowe każdego kierowcy

 

Posiadając własny samochód, warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych akcesoriów, które nie tylko sprawią, że podróż będzie przyjemniejsza, ale również bezpieczniejsza. Poniżej kilka ciekawszych akcesoriów, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego kierowcy.

Uchwyt samochodowy

Jeszcze kilka lat temu pełnoprawne nawigacje wymagały corocznych płatnych abonamentów, aby mieć stale aktualne mapy, włącznie z fotoradarami. Dzięki powszechności smartfonów to się zmieniło, i producenci GPS muszni są walczyć z nawigacją w telefonach. Na ten fakt przyczyniło się przede wszystkim to, że niemal każdy telefon ma wbudowany moduł GPS oraz jest stale podłączony do Internetu. Najpopularniejsza obecnie nawigacja Google Maps pozwala na pobranie części lub całości mapy, więc tak naprawdę nie ma potrzeby wydawać dodatkowo kilkaset złotych na nawigację samochodową. Polska aplikacja Yanosik informuje na bieżąco o fotoradarach i zdarzeniach na drodze. Producenci standardowych aplikacji mając więc bardzo trudny czas.

Ze względów bezpieczeństwa, aby korzystać z nawigacji w telefonie podczas jazdy koniecznie należy zaopatrzyć się w uchwyt samochodowy. Niestety, wielu kierowców bezmyślnie prowadzi samochód z telefonem w ręce lub na kolanach w łączoną nawigacją.

Na rynku jest bardzo wiele uchwytów samochodowych, jednak cena powinna stanowić drugorzędne znaczenie. I nie chodzi o to, by kupować te najdroższe uchwyty. Bardzo często te za 20 zł są dużo lepszej jakości, niż ich odpowiedniki za 50 lub więcej. Oczywiście wybierając uchwyt renomowanej marki mamy pewność jakości, jednak bywa tak, że najtańsze modele niczym im nie ustępują. W sklepie internetowym Digimania.pl można znaleźć wysokiej jakości uchwyty 

Przy zakupie zwróć uwagę na to, jak mocno rozszerza się mocowanie. Czy telefon się w nim zmieści będąc w etui? Wszystkie uchwyty są uniwersalne, nawet te dedykowane pod konkretny model o ile posiadają regulację ucisku, więc można kupić uchwyt Samsunga do telefonu iPhone bez obawy, że nie będzie pasować.

W drugiej kolejności sprawdź przyssawkę, czy jest płaska, czy wklęsła. Jeżeli jest plaska w momencie luzu bądź pewien, że uchwyt odczepi się na pierwszym wyboju, gdyż nie będzie dość mocno i stabilnie przyczepiony do szyby. Siłę uchwytu możesz sprawdzić przyklejając go do np. metalowej powierzchni w sklepie.

Ładowarka samochodowa

Mimo, że panuje ujednolicony standard końcówek do telefonu, nie zawsze ta sama pasuje do wszystkich modeli. Obecnie można spotkac telefony z wejściem na MicroUSB, który jest teraz najbardziej powszechnym standardem wśród telefonów. Wypierający go nowy standard USB typu C, spotykany w najnowszych flagowych modelach. Złącze Lightining dla IPhone’ów i jego starszy odpowiednik 30 pinowe złącze do iPhone 4s i starszych.  Końcówka Mini-USB już od kilku lat nie istnieje na rynku, i można go potkać tylko w bardzo starych telefonach.

Przyjrzyj się mocy ładowarki, aby nie miała mniej jak 1A i nie więcej jak 2.4A na jednym wyjściu. Większe telefony wymagają ładowarki 2A, aby móc korzystać z nawigacji bez ryzyka jego rozładowania podczas jazdy. Mniejsze wartości rzędu 1A są przeznaczone dla małych smartfonów z niższej półki.

Zestaw głośnomówiący

Art. 45 pkt 2 Kodeksu drogowego mówi, że „Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku” co grozi nawet kilkuset zlozestaw głośnomówiącytowym mandatem i 5 punktów karnych. Dlatego warto zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący do telefonu. Podczepia się go w zasłonkę nad kierownicą, a z telefonem łączy się poprzez bluetooth. Droższe modele umożliwiają odbieranie i wybieranie telefonów poprzez komendy głosowe, te tańsze wymagają dotknięcia przycisku. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż trzymanie telefonu w ręce. Niestety, wraz z nami rozmowę słyszą wszyscy w samochodzie.

 

Słuchawka bluetooth

Dla osób ceniących sobie prywatność, lub nie lubiących rozmawiać na głos, rozwiązaniem jest słuchawka bluetooth. Przy zakupie zwróć uwagę na ergonomię pałąka (uchwytu, na którym trzyma się słuchawka na uchu), musi była wygodna. Można spotkać specjalne wyprofilowane pałąki, które zapewniają maksymalny komfort użytkowania. Lepsze modele umożliwiają jego odczepienie, aby słuchawka trzymała się w uchu bez niego. Te z najniższej półki cenowej pozwalają tylko na odwrócenie go w celu zmiany ucha bez możliwości jego odczepienia.

Każda słuchawka bluetooth posiada system redukcji umów, oczywiście nie każda usuwa je na takim samym poziomie. Jeżeli zwracasz uwagę na jakość rozmowy wybierze te słuchawkę, która posiada wbudowane trzy mikrofony.

0 comments