Które części w samochodzie najszybciej się zużywają?

 

Zakup samochodu stanowi niemały dylemat dla każdego kierowcy. W Polsce zdecydowanie częściej nabywa się samochody używane, niż te nowe prosto z salonów. Jednak zakup auta wcześniej używanego przez innego właściciela wiąże się z koniecznością inwestycji w części samochodowe już od samego początku. Które z elementów auta najszybciej się zużywają?

Dwie grupy części samochodowych

Najpowszechniejszy podział części samochodowych, którym posługują się właściciele aut, obejmuje dwie grupy elementów. Pierwsza z nich dotyczy tych rzeczy, które z pewnością trzeba wymienić przy zakupie używanego samochodu. Druga natomiast określa te części, z których wymianą można poczekać, ale jedynie pod warunkiem, że przegląd samochodowy będzie miał pozytywny dla nas wynik.

Co należy wymienić w pierwszej kolejności?

Jeżeli stajemy się posiadaczami używanego auta, to przede wszystkim musimy sprawdzić stan części, które w pojazdach zużywają się zdecydowanie najszybciej. Do tej grupy zaliczamy między innymi olej i jego filtr, świece zapłonowe lub żarowe, filtry powietrza i paliwa, pasek rozrządu oraz płyn w układzie chłodzenia. Każdą z potrzebnych nam części w swojej ofercie powinien posiadać sklep z częściami motoryzacyjnymi przeznaczonymi do naszej marki samochodu. Z reguły zakłada się natychmiastowe wymienienie tych części. Jednym wyjątkiem może być sytuacja, gdy poprzedni właściciel ma udokumentowaną ich wymianę w postaci odpowiedniego wpisu ostemplowanego pieczątką serwisu. Bardzo ważne jest to, że nie ma możliwości łatwego sprawdzenia tych części, dlatego też jeśli chcemy uniknąć uszkodzeń silnika i związanych z nim wysokich napraw, to mimo wszystko powinniśmy wymienić te właśnie części.

Części do wymiany po przeglądzie technicznymCzęści samochodowe

W tej grupie znajdują się takie elementy wyposażenia, których kondycję można określić podczas przeglądu technicznego. W razie problemu z którąkolwiek z tych części konieczna jest niezwłoczna wymiana, dzięki której nasze nowe auto będzie mogło pozytywnie przejść badanie. Ważne jest to, aby te badanie zostało przeprowadzone przed kupnem samochodu – tym samym zabezpieczymy się przed dużymi kosztami związanymi z naprawą. Części zaliczane do tej grupy to między innymi cały układ hamulcowy, zawieszenie, amortyzatory, klimatyzacja z filtrem kabinowym powietrza oraz pasek alternatora wraz z napinaczem. W przypadku układu hamulcowego należy pamiętać również o wymianie płynu.

Elementy do wymiany niezależnie od przebiegu

Istnieje również grupa części i płynów, które każdy kierowca powinien wymieniać w samochodzie regularnie bez względu na ilość przebytych kilometrów. Olej silnikowy zalicza się do najczęściej wymienianych płynów w samochodzie – zmiana powinna występować co rok. Co dwa lata należy inwestować w nowe wycieraczki i płyn chłodniczy a co pięć hamulcowy.

Inwestycja w zakupione od poprzedniego właściciela auto jest obowiązkiem każdego kierowcy. Wymiana niezbędnych części nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale również pozwoli na uniknięcie kosztownych napraw będących skutkiem użytych części lub starych płynów. Jeżeli zależy nam na szybkim zakupie wszystkich niezbędnych do wymiany elementów, to warto odwiedzić sklep z częściami motoryzacyjnymi odpowiednimi dla posiadanej dla nas marki samochodu.

 

 

0 comments