Korynt – pamiątka starożytnej cywilizacji

Grecja jest przepełniona miejscami, które co roku przyciągają tysiące turystów. Nic dziwnego, ponieważ to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Piękne naturalne krajobrazy zderzają się z echem historii, która niejednokrotnie ma swoje ciemne oblicza. Zdecydowanie takim miejscem, jest Korynt – polecany na wakacje w Grecji.

Jakie jest historyczne tło Koryntu?

Starożytny Korynt jest przepełniony legendami, które przyniosły mu złą sławę. Wieść głosi, że założycielem miasta był wygnany przez Zeusa i skazany na niekończącą się pracę, Syzyf. Jednak to z powodu „Cór Koryntu”, inaczej zwanych również Heterami, miejsce to otrzymało „łatkę” rozpustnego. Na wzgórzach, w ciężko dostępnym miejscu wznosiła się świątynia Afrodyty, która była znana na cały ówczesny świat. Chociaż nie pozostało z niej nic do naszych czasów, przetrwała jej sława. Mówi się, że w miejscu tym kapłanki uprawiały prostytucję, której podłoże miało charakter sakralny. Uważa się, że były to początki „najstarszego zawodu świata”.Wakacje grecja

Jakie atrakcje znajdują się na Koryncie?

To portowe greckie miasto znajduje się na w północno-wschodniej części Peloponezu. Obecnie liczy ok. 35 tys. mieszkańców, jednak licznie odwiedzający to miejsce i decydujący się na wakacje w Grecji, turyści w okresie wakacyjnym zapełniają licznie kurorty.

Korynt jest miejscem, gdzie odciśnięte piętno historii widać szczególnie. Ruiny starożytnego miasta można podziwiać z Archea Korinthos. Jedną z najlepiej zachowanych budowli jest starożytna świątynia Apollina, która nie została naruszona przez Rzymian, podczas przebudowy miasta. Pochodząca z VI w. p. n. e. obecnie posiada jedynie 7 z 38 kolumn. Prowadzące do niej schody świadczą o jej monumentalności w przeszłych czasach.

Jedną z największych atrakcji, jakie czekają turystów odwiedzających Korynt jest bez wątpienia Kanał Koryncki. Pierwsze działania w kierunku jego utworzenia, pojawiały się jeszcze w VI w. p. n. e., jednak pomimo kilkukrotnych prób, nie dokonano tego, aż do końca XIX w.

Kanał łączy Morze Jońskie z Egejskim. Jego łączna długość wynosi ponad 6 km, a jego szerokość to niewiele ponad 20 m. To właśnie ten fakt, sprawia, że Kanał jest obecnie jedną z głównym atrakcji turystycznych tego miejsca. Chociaż współczesne jednostki nie są w stanie przeprawić się przez tak wąskie miejsce, rocznie przepływa tędy 11 tys. statków. Obok turystycznych, są to statki wojskowe i techniczne. Płynąc przez Kanał, można oszczędzić nawet 20 mil morskich.

Warta uwagi jest również Fontanna Pejrene, z której wypływająca woda ma być łzami kobiety, która straciła syna. Atermida zamieniła je na fontannę, której woda wypływa z wnętrza ziemi.

Korynt jest miejscem, które oprócz pięknych plaż ma do zaoferowania pamiątkę starożytnej cywilizacji. To idealne miejsce dla miłośników historii na wakacje w Grecji.

0 comments