Jak dbać o telefon komórkowy

 

Telefon komórkowy, jako jeden z gadżetów, które ciągle nosi się przy sobie, bardzo często narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Czy można zminimalizować ryzyko jego zniszczenia lub porysowania?

 

Jak zabezpieczyć wyświetlacz przed pęknięciem?

Producenci na niektóre nowe smartfony fabrycznie doklejają folie na wyświetlacz. Wiele osób nie ściąga jej aż do momentu, gdy sama odklei się od szkła. Jeżeli zależy ci na jak najdłuższej sprawności wyświetlacza, to zerwij tę folię zaraz po wyciągnięciu telefonu z pudełka. W najlepszym razie po jej ściągnięciu zobaczysz pełno rys. Pod folię często wchodzą drobinki kurzu i piasku powodując jego stopniowe rysowanie.

Folie ochronne każdego typu nie uchronią telefon przed pęknięciem wyświetlacz. Nawet te „pancerne”, z jednego prostego powodu: są zbyt miękkie. Te droższe i grubsze mogą zmniejszyć ryzyko powstania rys na wyświetlaczu, jednak nie są zaprojektowane, aby uchronić przed tzw. „pajączkiem”.

Aby być pewnym ochrony telefonu, trzeba zainwestować w niewiele droższe szkło na telefon. Jego grubość to jedynie 0,3 mm i w ogóle nie wpływa na jakość obrazu i dotyku. Jest jednak na tle grube, by całkowicie wyeliminować ryzyko powstania rys na szkle oraz zbiera większą część siły uderzenia powstałej podczas upadku telefonu, bardzo często ratując tym samym wyświetlacz.

Nie kupuj plastikowego etui

Plastik jest sztywny i podczas upadku nie uchroni telefonu przed uszkodzeniem. Najwyżej samo pęknie – razem z nim.

Plastikowe etui nie należy do tych najtańszych, często dorównuje cenowo tym skórzanym, jednak służy jedynie, aby zmodyfikować wygląd samego telefonu. Najlepszą ochroną jest etui skórzane lub odrodne cieńsze – etui sylikonowe, które jest na tyle elastyczne, aby może zamortyzować upadek telefonu. Omijaj też różnego rodzaju bumpery, chociaż zdecydowanie są lepsze od tych plastikowych to nie ochronią ci tyłu telefonu.

smartfon na stoliku

 

Jak nosić telefon

Najwięcej rys powstaje z powodu drobinek piasku i innych mikroskopijnych elementów, które znajdują się w kieszeni . To właśnie w niej powstaje najwięcej rys. Możesz dbać o telefon jak o jajko, ale jeżeli wkładasz telefon do kieszeni, to rysy będą nieuniknione.

Jeżeli musisz tam przechowywać telefon, to kup etui, a jeżeli ich nie lubisz, to za kilka złotych dostaniesz wsuwkę na telefon. Jeżeli będzie on w nim podczas przenoszenia w kieszeni, rysy nie powinny się pojawić.

Złym pomysłem jest wrzucanie telefonu luzem do damskiej torebki. Może zdarzyć się, że na telefon zostanie wylany lakier do paznokci lub jakiś krem, który może go uszkodzić. Z pewnością będzie też narażony na obicia przez drobne elementy się w niej znajdujące.

Unikaj trzymania telefonu w tylnej kieszeni spodni. Wyświetlacz może pęknąć, gdy na nim usiądziesz.

Nie wystawiaj telefonu na słonce latem, niektóre telefony są niezwykle wrażliwe (zwłaszcza z wyświetlaczem Amoled i Oled) i może to spowodować nieodwracalne uszkodzenie ekranu i baterii. Cechą wskazująca na wystawienie wyświetlaczy organicznych na promienie słoneczne jest jego wylanie, co tez daje bardzo artystyczny efekt.

 

 

0 comments