Na czym polega transport lotniczy?

W dwudziestym pierwszym wieku transport lotniczy jest coraz bardziej popularny. Umożliwia on bardzo szybkie przemieszczanie się nie tylko towarów, ale i ludzi. W tym artykule skupimy się na transporcie lotniczym związanym z logistyką.

Jak to działa?

Transport lotniczy w logistyce to nic innego, jak przemieszczanie najróżniejszych towarów, z użyciem maszyn latających. Najpopularniejsze są oczywiście samoloty, jednak można w tym celu wykorzystać również helikoptery. Charakteryzuje się on bardzo dużą szybkością dostaw oraz dużym bezpieczeństwem. Przykładowo, w porównaniu do transportu morskiego, znacznie eliminuje się zagrożenia płynące z wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych poprzez zredukowanie czasu „na trasie”. Dzięki zastosowaniu samolotów w przewozie towarów, łatwiej jest dostarczyć do miejsca przeznaczenia towary, które łatwo ulegają zepsuciu, na przykład warzywa, czy owoce. Transport lotniczy w Rhenus Logistics cały czas się rozwija, dzięki czemu możemy być pewni, że za kilkanaście lat stanie się podstawowym środkiem transportu towarów.

Ile właściwie można przetransportować?

Na świecie jest mnóstwo samolotów transportowych. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowinek technicznych, które zapewnią bezpieczeństwo transportu i jego szybszy przelot. Samoloty transportowe można podzielić na krótko- i długodystansowe. Najmniejsze samoloty potrafią przetransportować lekko ponad jedną tonę. Te największe osiągają już niemalże kosmiczne wyniki. Największy samolot transportowy, czyli Antonov An-225 pochodzi z dawnego Związku Radzieckiego. Został wyprodukowany ze wsparciem Ukrainy. Podczas jednego lotu jest w stanie przewieź dwieście pięćdziesiąt ton towaru, na powierzchni użytkowej sięgającej tysiąc trzysta metrów sześciennych! Jego zachodni odpowiednik, Boeing 747-8F, wyprodukowany w USA, może przewieść lekko ponad połowę tego, czyli sto czterdzieści i pół tony, na powierzchni osiemset pięćdziesięciu ośmiu metrów sześciennych.

Co warto jeszcze wiedzieć o transporcie lotniczym?

Transport lotniczy to przede wszystkim koszty. Pilotowanie statku powietrznego nie jest czymś, co może robić każdy. Trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, idealne zdrowie oraz tysiące wylatanych godzin. Wiąże się to z ogromnymi kosztami, które zazwyczaj ponoszą aspirujący piloci. Dodatkowo, aby można było mówić o wydajnym i bezpiecznym transporcie lotniczym, trzeba pamiętać o infrastrukturze.

Wybudowanie lotniska, pasów startowych, lądowisk, terminali przeładunkowych i wielu innych to inwestycja, która pochłania miliardy. Do wszystkich kosztów należy doliczyć oczywiście sam statek powietrzny. Tutaj cena wyprodukowania jednej sztuki się wacha i zależy od jego wielkości oraz tego, do czego będzie używany. Z pewnością są to kwoty rzędu od kilku do kilkunastu milionów. Kwestie te zostały poruszone, ponieważ usprawiedliwią koszty usług transportowych opartych o transport powietrzny. Kto wie, może kiedyś doczekamy czasów, kiedy ta gałąź przewozu towarów i osób będzie tak tania, jak teraz samochód osobowy.

 

0 comments