Akcesoria motoryzacyjne, które warto mieć

Każdy kierowca, z nabywaniem doświadczenia podczas jazdy jest świadom akcesoriów, które powinien mieć na wyposażeniu razem z tymi obowiązkowymi. I chociaż każdy ma swój inny zestaw, tak niektóre z nich tak często się powtarzają, że warto je wymienić już teraz, by nie kopiować błędów innych.

Co powinien mieć każdy kierowca?

 

Gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy obowiązkowo powinien mieć w swoim samochodzie każdy polski kierowca.

  1. Gaśnica powinna pomieścić co najmniej 1kg preparatu, mieć aktualną datę ważności oraz homologacje. W przypadku gaśnic samochodowych, które są dostępne na każdej stacji benzynowej i w każdym hipermarkecie niewielka cena (ok 25 zł) powoduje, że najczęściej są wymieniane na nowe po utracie ważności. Może jednak oszczędzić i  przedłużyć homologację za ok 7 zł co dwa lata

 

  1. Legalizacja jest ważna także w przypadku trójkąta, który jest obowiązkowy w Polsce. W przypadku awarii na drodze, powinien stać za pojazdem:
  • W odległości od 30 do 50 m poza obszarem zabudowanym,
  • 100 m na autostradzie bądź drodze ekspresowej.
  • Zaraz za autem a nawet na nim w obszarze zabudowanym, na zwykłej drodze.

 

  1. Kierowca nie ma obowiązku posiadać apteczki samochodowej w Polsce, jednak może się zdążyć sytuacja, że okaże się ona niezbędna w najmniej oczekiwanym momencie. Rozcięgaśnica trójkąt apteczkacie ręki, zabandażowanie rany na głowie czy zatamowanie krwawienia. W apteczce powinny znajdować się wszystkie niezbędne elementy, które mogły by w podobnych sytuacjach pomóc. Warto tez mieć na uwadze fakt, że nie udzielenie pomocy poszkodowanemu jest przestępstwem.

 

Jakie akcesoria ułatwią podróż?

Jakie akcesoria motoryzacyjne warto jeszcze mieć? Nie każdy kierowca ma na wyposażeniu linkę holowniczą. W razie unieruchomienia samochodu konieczne będzie kosztowne holowanie pojazdu. Dalego warto być przezornym i samemu zadbać o ten element na wyposażeniu.

Powinno się tez posiadać kamizelkę odblaskową, która pozwoli na dostrzeżenie ciebie przez kierowcę nawet z odległości 100 metrów. Zawsze powinno się ja zakładać w przypadku konieczności wyjścia z pojazdu w wyniku awarii, gdzie pieszemu może grozić niebezpieczeństwo.

 

W przypadku przebicia opony powinno się mieć koło zapasowe. Koło musi być w dobrym stanie technicznym ( z niezużytym bieżnikiem i napompowane), by móc bezpiecznie dojechać do domu lub wulkanizatora. Razem z kołem konieczny jest podnośnik oraz klucz do odkręcenia koła.

Osobom, które nie chcą wozić ze sobą koła wraz z osprzętem potrzebnym do jego wymiany, można polecić zestaw naprawczy do koła, który składa się z pianki uszczelniającej i kompresora (można kupić samą piankę i osobno np. pompkę do samochodu). Na taki krok decyduje się coraz więcej kierowców, którzy szukają oszczędności. Niestety, zestaw taki nadaje się jedynie do mnie poważnych uszkodzeń koła, gdyż wymaga napompowywania do uzyskania odpowiedniego ciśnienia, by wtłoczyć piankę, co pozwoli na przejechanie do 25 kilometrów.

 

0 comments